Aşkale Çimento Fabrikası

Aşkale Çimento Fabrikası’nın temeli 1968 yılında atılmış ve 1971 yılında işletmeye geçmiştir. 1993 yılında ERÇİMSAN Holding tarafından özelleştirme yoluyla satın alınan fabrikada ilk etapta hem yatırımlara hız verirken hem de pazar payının genişletilmesiyle ilgili çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bir çok birimde küçük iyileştirme yatırımları yapılmıştır.

1999 yılında 1.Kapasite Artırımı Projesi’ni başlatan fabrikada, 2002 yılında 2. Kapasite Artırımı Projesi’ne başlamıştır. 2004 yılında yeni paketleme devreye alınırken, 2006 yılında ikinci klinker üretim hattının temeli atılmıştır. 2011 yılında atık ısı gazdan enerji üretimi yapan enerji santrali üretime başlamıştır.

Aşkale Çimento Fabrikası’nda CEM I 42,5 R Portland Çimento, CEM II/A-M(P-LL) 42,5 R Portland Kompoze Çimento ve CEM IV/B(P) 32,5 R-SR Sülfata Dayanıklı Puzolanik Çimento olmak üzere 3 cins çimento üretimi, rutin olarak yapılmakta, G Uygunluk işaretli öğütülmüş tras üretimi talep doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Yapılar için kaliteli ve güvenilir ürün imkânı sunan Aşkale Çimento Fabrikası, 1 milyon 800 bin ton çimento ve 1 milyon 568 bin ton klinker üretim kapasitesiyle bölgede, sektöre öncülük etmektedir.

Yönetim
Sistemi Belgeleri

Ürün Analiz
Raporları

Aşkale Çimento Fabrikası Galeri